V nadaljevanju sledi nekaj izsekov iz resničnega življenja družin, ki pa so vse predstavljene prodrobno na spletni strani: Botrstvo. Če želite pomagati najdete tudi tam vse podrobne informacije.
Ob tem je drobnemu 12-letniku res težko: “Važijo se, da imajo veliko oblačil, pa kakšne igrače, pa računalnike … jaz si pa želim tople čevlje, tople hlače, pa bundo. Saj imam eno, samo je stara …”
“Strah me je, da ne bomo mogli več ostati v stanovanju, ker ati pa mami nimata dovolj denarja … pa skrbi me, ali bomo imeli kaj jesti … pa take stvari.”
“Najhuje mi je, ko grem v trgovino le po kruh, pa me najmanjši prosi, da bi mu kupila čokoladico, ki stane 40 centov. In mu rečem ne. In se po možnosti še razjezim, češ, saj sva dogovorjena, da sva prišla samo po kruh. Kaj naj mu pa rečem? Kako naj me razume štiriletni otrok?”
“Vsak mesec je isto. Ko plačam res najnujnejše položnice, mi za vse štiri otroke ostane kvečjemu 100 evrov, nakupim najnujnejše in na sredi meseca vsega zmanjka. Takrat jemo samo testenine brez vsega, malo jih popečem na olju in potresem z vegeto. Ničesar drugega jim ne morem ponuditi. Kadar zares zmanjka in nimamo hrane, tudi jaz ne jem, včasih tri dni skupaj nič. Pa jokam, počakam, da zaspijo, potem si pa dam duška. In če se kdo zbudi in me sliši, rečem, da me trebuh boli in da bo bolje …”
“Najprej se dogovorimo, ali bomo tisti dan imeli kosilo ali večerjo. Včasih ne zdržimo in si kljub temu skuhamo že kaj čez dan: največkrat riž ali makarone, včasih kakšno omako iz konzerve, če jo dobimo v humanitarnem paketu. Z mami zelo paziva, da dobita brata pri obroku več hrane, saj še rasteta, jaz pa čez dan pijem veliko vode, da ne občutim lakote tako zelo. Potem pride večer in greva z mami velikokrat lačna spat, kruli nama, potem pa se pogovarjava o šoli ali čemerkoli drugem, da se s pogovorom skušava uspavati.“
“Težko je, večkrat grem spat lačna kot sita, pred kratkim sem se zaradi pomanjkanja hrane onesvestila. In potem pride mlajši sin domov in mi pol ure pripoveduje, kako so bile slastne mandarine v šoli. Jih boš kupila, mami? Pa ne morem, nikakor ne, pa čeprav gre za navadne mandarine …”
“Nimajo ne skiroja, ne rolerjev, ničesar, kar si želijo. In mlajša dva se že veselita Božička, da mu bosta pisala, kaj naj jima prinese. Izkušnje pa so našega prvošolčka že naučile, da je zadnjič vprašal: Mami, a ne, da ne bo spet samo čokolade prinesel, saj sem bil vse leto priden?”
“Nikoli nismo imeli toliko, da nam ne bi že sredi meseca zmanjkalo in bi ostali brez hrane, tudi brez vode, ker nimamo vodovoda. In potem je treba s steklenicami po vodo v vodnjak, ki je v dolini, dvajset minut hoda od hiše … Tam napolnimo steklenice, damo v torbe in se vrnemo peš, hodimo tudi pol ure in več. Večkrat na dan, seveda. Do hiše nimamo ceste, da bi nam vodo lahko pripeljali gasilci, pa tudi plačati je ne bi mogli. Vse življenje se spomnim samo revščine.”Tudi to je Slovenija, že. Ne, da denarja nimajo za preživetje tisti, ki so brezposelni, največja ironija je v tem, da tudi tisti, ki delamo nimamo, največkrat tudi za vse položnice ne, hrano pa tako kupuješ v diskontnih trgovinah, koliko je pač lahko.
In za konec še
Če bi Tina lahko v trgovini kupila kaj po svoji želji, bi bile to lepe šolske potrebščine in ” … kruh. Veliko kruha.”
Ni komentarjev:
Objavite komentar
Vem, da se cenite in spoštujete, zato boste komentirali tako, kot želite, da bi jaz komentirala vam :)